Hakkında

Turgut Aydın Holding kurucusu Sayın Turgut Aydın, Trabzon’un Maçka ilçesi’nin küçük bir köyünde 1943 yılında dünyaya gelmiştir. 15 yaşına kadar hayatını bu köyde idame etmiştir. Şartlar O’nu 15 yaşına geldiği zaman 1958 yılında İstanbul’a sürüklemiştir.

İş hayatına Sultanhamam'daki bir tornacı atölyesinde çırak olarak başlamıştır. İşi öğrendiğine inandığı anda müteşebbis bir ruhla kendi işini kurmuştur. Havlu asacağı ve kapı kolu imalatı yaparak, ürettiklerini Anadolu’da aktif olarak pazarlamıştır. Hatta bu zaman diliminde “Sarıcı Turgut” olarak tanınmıştır. Bu iş sırasında, üstün analiz yeteneği ile çalıştığı kesimin manifatura ve perde gurubundan olması ciheti ile de küçük de olsa perde toptancılığı yapmaya başlamıştır.

Türkiye’nin ilklerinden olan “EVORE” ve “DEKORA” markalarını Türkiye’de pazarlamıştır. Sattığı malları ürettirdiği fabrikanın verdiği ön ödemeleri karşılayamamasından dolayı sorunlar yaşamış, yaşamak için, batmakta olan Örtel isimli fabrikayı müteşebbis ortakları ile 1986 yılında alarak kendi alacağını tahsil etmiş, diğer alacaklıların borçlarını ödemiş hem de bu süreç O’nu sanayici yapmıştır.

Bu tecrübe, 1988 de Bursa’da Toros Tekstil Apre Boya A.Ş. yi alarak gerekli revizyon ile ekonomiye kazandırmasına da temel olmuştur. 1995 yılı sonuna gelindiğinde dipten aldığı eski tesisi revize ederek çok güçlü bir tesis haline getirmiştir. Geçen 7 yılın sonunda çalışan ve kar eden bir tesis olarak ortağına devretmiştir. Sorunsuz ve dostluğun bozulmadığı bir ayrılık olmuştur.

15 Haziran1976 yılında ortakları ile beraber kurmuş olduğu DÖMEKS DÖŞEME MEFRUŞAT KADİFE SAN.A.Ş. şirketi ile de bu fabrikanın ve diğer fabrikaların ürünlerini bir potada birleştirerek ilk konsept ürünü esnafa sundu. Bu dönemde perdeyi manifaturacılar satıp yorgancılar dikerken Sayın Turgut Aydın Bey ve dönemin müteşebbisleri “Mefruşat “ kelimesini yaptıkları iş ile özdeşleştirip genel, tekstil kavramından çıkararak literatürümüze kazandırmıştır.

Para kazanmanın esasının, insanı kazanmaktan geçtiğini her fırsatta dile getiren Sayın Turgut Aydın, insanlarla kurmuş olduğu güven ve kazanca dayalı bu sistemden güç alarak 80’li yıllarda hızlı bir arayışa girmiştir. Artık iyi bir pazarı ve güçlü bir satış ağı vardır.

80’li yılların sonunda ortaklarından da birer birer ayrılarak hem Dömeks adını kendi bünyesinde tutmuş, hem de 1991 yılında Sarıgazi’de yolu bile olmayan bir yerde Aydın Örme San. Tic. A.Ş.’yi kurmuştur. Artık yeni fabrikasının yönetiminde, İTÜ Tekstil Mühendisliğini bitirmiş oğlu Sayın Ahmet Yaşar Aydın da O’nun en büyük destekçisi ve yardımcısıdır.

Daha sonraki evrelerde Amerika’da eğitimini tamamlayan küçük oğlu Sayın Ayhan Aydın ve üniversite eğitimini Türkiye’de tamamlayan kızı Aydan Aydın Sağlık da yönetime verdiği destekler ile yerlerini almışlardır.

Aydın Örme Sarıgazi tesisleri 5 yıllık süreç içinde ailenin vizyonuyla da 1996 yılında Akyazı boya ve apre tesislerini tamamlamıştır. Hammaddeden kumaşa entegre bir tesis haline gelerek Türkiye ve dünyada rakiplerinin önüne geçmiştir.

2002 – 2003 sürecinde İstanbul tesisleri Akyazı’ya taşınarak entegrasyon tek lokasyonda toplanmıştır. Akyazı'da 80.000 m2 kapalı alanı ülke ekonomisi için değer yaratan tesislerle donatan kuruluşun bünyesinde 540 kişiye de istihdam sağlanmaktadır.

Aydın Örme San. Tic. A.Ş. ve Dömeks A.Ş., tekstil dışındaki sağlık (Memorial sağlık grubu), gıda (A101), inşaat (Adapark), ev tekstili mağazalar zinciri (English Home) sektörlerinde de yapmış olduğu atılım ve kurmuş olduğu şirketler ile 2008 de holdingleşen ve Turgut Aydın Holding adını alan bu yapının temel taşlarıdır.

Dokuma ve örme ürünlerini kapsayan Mefruşat grubu, dantel, jarse ve iplik üretimini içeren Elastik grubu ile üretimde Aydın Örme San ve Tic A.Ş. ve pazarlama-Satışta Dömeks A.Ş. ile yurt içi ve yurt dışı ticari faaliyetlerini sürdürmektedir.

Turgut Aydın Holding yönetim kurul üyesi ve Tekstil Grup Başkanı Sayın Ayhan Aydın yönetiminde profesyonel kadrosu ile ticari faaliyetlerini devam ettirmektedir.

Pazarda, Lila ve Perfiore markaları ile kendine ait koleksiyon bazında ve Pierre Cardin Perdelik&Döşemelik – Marie Claire Paris grupları ile de lisans sözleşmesi ile yerini almıştır.

Yukarı a